10 chyb, které dělají začátečníci v chovu křečků

Před pořízením jakéhokoliv zvířete by si majitel měl ideálně přečíst všechny dostupné informace o jeho chovu a jeho potřebách. Pokud mu to nemůže dopřát, pak ať si raději pořídí jiné zvíře. Bohužel jsou ale často křečci kupování impulzivně, bez předchozího uvážení, často si lidi myslí, že křeček je malé zvíře, kterému stačí malá klec a téměř žádná péče, křečka pořizují vlastním dětem nebo někomu jako dárek. Kvůli tomu jsou pak často křečci drženi v nevyhovujících podmínkách a trápí se. Tímto článkem bych chtěla upozornit na 10 nejčastějších chyb, které začátečníci v chovu křečků dělají. Pokud jste začátečníkem a najdete se v některém bodu, nezoufejte, chybami se člověk učí. Důležité je chybu si uvědomit a napravit ji! Váš křeččí mazlík vám bude moc vděčný.

Začátečnické chyby v chovu křečků:

CHYBY:

1. Dva a více křečků v jedné ubikaci

2. Nevhodná podestýlka (kočkolit, noviny, křeččí vata, navoněné hobliny aj.)

3. Nevhodné krmení (obarvené tvary, hodně oříšků, slunečnice, sušeného ovoce, kukuřice, krmení pro jiné hlodavce, granulované krmení aj.)

4. Příliš malá ubikace (menší než je 50 x 30 cm)

5. Příliš malé kolečko na běhání (křeček má při běhání křivá záda, průměr menší než 20 cm pro křečka syrského a menší než 17 cm pro křečíky je nevhodný!)

6. Používání nebezpečného vybavení (kolotoče bez dna, kovové žebříky, patra a pružiny, běhací koule pro křečky, aj.)

7. Špinavá ubikace

8. Překrmování křečka -> obezita

9. Přehlížení nebo nevšimnutí si projevů nemoci

10. Nedostatečné hlídání křečka ve výběhu -> útěk

JAK JE NAPRAVIT:

1. Jeden křeček či křečík = 1 ubikace

2. Správná podestýlka (nejlépe bezprašné hobliny, konopná podestýlka, případně dřevěné štěpky, papírová podestýlka aj.)

3. Vhodné a kvalitní krmení (např. značka JR Farm, Rösenlocher nebo Bunny)

4. Dostatečně velká ubikace (úplné minimum je 50 x 30 cm, čím větší tím lepší)

5. Dostatečně velké kolečko na běhání (křeček má při běhání rovná záda, průměr min. 20 cm pro křečka syrského a 17 cm pro křečíky)

6. Používání bezpečného vybavení (kolotoče se dnem, vybavení z přírodních materiálů)

7. Vždy čistá ubikace

8. Každý den optimálně 1-2 lžic krmené směsi za den na křečka, nepřekrmovat, kontrolovat zásoby krmiva v hnízdě

9. Nastudovat si symptomy nemocí a pravidelně křečka kontrolovat

10. Dobře křečka ve výběhu hlídat nebo výběh dostatečně zabezpečit

1. Pokud nechcete riskovat, chovejte křečka či křečíka vždy samotného

Křeček syrský a křečík čínský musí bydlet VŽDY po jednom! Nesnesou druhého spolubydlícího a mohou se navzájem velmi ošklivě poranit nebo i zabít! Křečík Campbellův a křečík Roborovského mohou bydlet po dvou i po skupinkách více jedinců stejného i opačného pohlaví, ale může se stát, že se nepohodnou a začnou se prát a pak je třeba je oddělit. Pokud máte skupinku křečíků opačného pohlaví, myslete na to, že můžete mít brzy opravdu hodně mláďat, které nebudete mít kam umístit! Proto nedoporučuji začátečníkům chovat samičku a samečka v jedné ubikaci. Křečci se totiž velmi rychle množí. Křečík džungarský může bydlet po jednom, ale i v párech stejného i opačného pohlaví, nicméně platí to, co jsem psala výše. Pokud nemáte v plánu si založit chovatelskou stanici, nechovejte křečíky opačného pohlaví spolu v jedné ubikaci. Pokud křečíci stejného pohlaví od malička vyrůstají společně, je pravděpodobné, že se spolu snesou i v budoucnu. Ale nikdo vám to bohužel nemůže zaručit. Může se stát (a takových případů není málo), že se nepohodnou a ošklivě si ublíží. Proto pokud nechcete riskovat životy svých křečků či křečíků, chovejte je pouze po jednom.

pokousani

Velmi ošklivě pokousaný sameček křečíka džungarského. Foto (c) helenus

zraneni

Samička křečíka Campbellova napadena svou sestrou přišla o nohu

alergie

Alergická reakce u křečíka džungarského (olýsaná místa v srsti, časté drbání se) na podestýlku asan

2. Nevhodná podestýlka způsobuje zdravotní problémy

Nikdy do křeččí ubikace nepoužívejte tyto podestýlky:

  • Aromatické hobliny (jablečné, atp.) – způsobují alergie a dýchací problémy
  • Prašné piliny – způsobují alergie, mohou se křečkovi dostat do oka či do nosu
  • Noviny, časopisy – nevhodné
  • Cedrová a borovicová podestýlka – způsobuje alergie a dýchací problémy
  • Kočkolit pro kočky – nevhodné
  • Kukuřičná drť a dřevěné pelety – není příliš vhodná pro křeččí tlapky a navíc se do ní křečci nemohou zahrabat (lze ale použít do WC)
  • Vata a hnízdní materiál pro křečky – možnost udušení, uškrcení či odumření zamotané končetiny
Vykousaná srst

Olýsaná místa v srsti z důvodu alergie na podestýlku

Zalepené oko

Příliš prašná podestýlka může způsobit oční problémy

3. Nevhodné krmení zkracuje život vašemu křečkovi

krmeniNejčastější začátečnická chyba je koupě krmiva pro křečka ze zverimexu dle rady prodavačky. V 90 % bohužel prodavačky ve zverimexu nic o správném chovu křečka nevědí a jde jim jen o to, aby něco prodaly. Než vyrazíte koupit krmivo pro vašeho křečka, nastudujte si kvalitní informace o jeho výživě! Křeček je závislý pouze na vás, na tom, co mu dáte. Vy sami si můžete vybírat co budete jíst. Jistě záměrně nebudete jíst něco, co způsobuje obezitu nebo rakovinu. Proč ale křečkovi kupujete krmivo, které obsahuje spoustu oříšků, slunečnice a sušeného ovoce, které způsobuje obezitu a barevných tvarů, které jsou uměle nabarveny a obsahují různé zbytky potravinářského průmyslu? Proč mu dáváte pamlsky, které obsahují až skoro 50 % přidaného cukru (pro tak malé tělíčko je to obrovský nápor!) a 25 % tuku a pouze 1 % ovoce? Tím mu záměrně zkracujete život a způsobujete zdravotní problémy, které se třeba neprojeví ihned, ale časem. Proč mu raději za odměnu nedáte kousek jablíčka nebo oříšek nebo jiný zdravý pamlsek? Proč křečka krmíte granulemi, které vám sice na obalu slibují, že křeček z granulí dostane vše potřebné, ale víte, co doopravdy je v granulích rozemleto? Většinou se jedná o zbytky potravinářského průmyslu a různé levné potraviny, které se nehodí pro lidi. Opravdu chcete, aby váš křeččí mazlíček byl jako odpadkový koš?

KRMENÍ, KTERÉ DOPORUČUJI: Vhodnými značkami krmení pro křečky jsou JR Farm, Bunny a Rosenlöcher.

Nastudujte si SEZNAM VHODNÉ A NEVHODNÉ STRAVY, ve kterém najdete vše, co křeček může a co naopak nesmí žrát.

4. Křeček je sice malý, ale potřebuje velký prostor!

Křeček je sice malý, ale potřebuje dostatečně velký prostor, aby uspokojil své potřeby a byl spokojený a zdravý. Křečci i křečíci v přírodě běhají až několik mil každou noc, aby si zajistili potravu, je to pro ně přirozené. Ale pokud musí být zavření v miniaturní kleci celé 2 roky svého života bez toho, aniž tuto potřebu mohli uspokojit, nepřijde vám to jako trápení? Nechali byste zavřené vaše dítě v malé místnosti celý život? Křeček je jako malé dítě. Potřebuje běhat, zkoumat, hrát si a objevovat, což mu malá ubikace nemůže poskytnout. Pokud křečkovi nemůžete pořídit dostatečně velkou a vybavenou ubikaci, pak si ho nepořizujte. Křeček není hračka, ale živý tvor, který bude v malé kleci nešťastný, vystresovaný a nejspíše i nemocný.

ubikace2

Tyto kosmické klece jsou naprosto nevhodné – jsou malé a v plastových částech špatně cirkuluje vzduch


52

Velké terárium pro křečka. Foto (c) google.com

5. Příliš malé kolečko na běhání křečkovi kazí záda

Velká část klecí již obsahuje kolečko na běhání. Nicméně ve většině případů je naprosto nevhodné! Často je malé anebo má mezery mezi šprušlemi a křečkovi propadávají nožky. Malé kolečko na běhání křečkovi může doživotně pokazit záda. Nejvhodnější kolečko je dřevěné nebo případně i plastové, dostatečně velké s podlahou, aby křečkovi nepropadávali nožky.

kolo3

Vhodné kolečko pro křečka (křeček má mít při běhu rovná záda), min. průměr pro křečka syrského je 20 cm, pro křečíky 17 cm

kolo2

Tento kolotoč je nevhodný, protože má křeček při běhu křivá záda!

6. Některé vybavení ze zverimexu může křečka i zabít

Výrobci vybavení pro křečky bohužel nejsou specialisté na hlodavce, proto je na trhu spousta nevhodných až dokonce nebezpečných věcí a vybavení pro křečky. Pokud nechcete riskovat, rozhodně se nebezpečnému vybavení jako jsou například kovové spirály, žebříky a mostíky, vata pro křečky aj. vyhněte velkým obloukem.

7. Špinavá ubikace způsobuje nemoci

Aby byl křeček zdravý a spokojený, je třeba zajistit, aby jeho ubikace byla vždy čistá. V nedostatečně čištěné ubikaci křeček snadno onemocní, protože se v ní snadno množí viry a bakterie. Optimální je čistit ubikaci 1x týdně a nechávat křečkovi v ubikaci část staré podestýlky, aby to pro něj nebylo příliš stresující. Pokud má váš křeček cukrovku a močí víc, je třeba jeho wc kout čistit nejlépe každý den.

8. Překrmování křečka vede k obezitě a vážným problémům

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Křečík džungarský s tukovými polštářky pod předníma packama

Křeček by měl mít optimálně každý den v misce 1-2 polévkové lžíce krmné směsi pro křečky. K tomu každý den kousek zeleniny, 1x do týdne kousek ovoce a nějakou bílkovinu a stále k okusu větvičku nebo kořeny pampelišky. Občas může dostat nějaký ten zdravý přírodní pamlsek. Rozhodně křečkovi nenechávejte neustále přeplněnou misku krmivem! Křeček si z misky vyžere jen to nejtučnější a nejsladší (sušené ovoce a krmné složky s cukrem) a zbytek nechá a to vede k nadvázeNadváha způsobuje problémy se srdcem, játry, pohybem, se snášenlivostí tepla, mrtvičky, cukrovkou a obecně křečci s nadváhou žijí kratší život.

9. Nemoc u křečka má rychlý průběh. Pokud včas nezasáhne veterinář, má to obvykle smutný konec.

Cukrovka u křečíka

Tento křečík džungarský se necítí dobře. Je apatický a teče mu z očí.

U křečků vše probíhá rychle. A to platí bohužel i o průběhu nemocí. Pokud včas nezaznamenáte symptomy nemoci a nenavštívíte veterináře, křeček často velmi rychle umře. Proto je potřeba křečka každý den podrobit prohlídce a naučit se poznávat symptomy nemocí, jejich příčiny a následky. U většiny nemocí je třeba navštívit veterináře. Proto pokud se vám křeček nezdá, zbytečně neotálejte a neptejte se na diskuzích a skupinách o křečcích, co by mu mohlo být, protože by mohlo být pozdě, a navíc nikdy si nemůžete být jistí, že vám na skupině správně poradí. Raději s křečkem ihned navštivte veterináře, ať máte jistotu, že jste nic nezanedbali.

10. Křečci jsou mistři útěků. Bohužel se špatně chytají a někdy utečou už navždy.

U křečků musíte být vždy ve střehu. Křečci jsou mistři útěků. Proto pokud křečka pouštíte do výběhu, nenechávejte ho nikdy bez dozoru! Když křeček uteče, špatně se chytá a často se stalo, že už se křeček nikdy nenašel.

8 comments
 1. Rada bych vam podekovala za uzasne a ucelne stranky. Sveho krecka mam teprve nekolik mesicu a diky vasim prispevkum jsem si nejen doplnila veskere zaklady, ale take nasla inspiraci. Pokracujte ve svem konicku, protoze vase prace a vztah ke zviratum jsou velmi motivujici. Kdyby se kazdy staral o neme tvare s takovym citem jako vy, hned by bylo na svete veseleji. 🙂

 2. Báječná informace aspoň toho vím víc.Chtěla jsem se zeptat ujistit jestli u křečků džungarskych můžoú být dvě holky (sestry) moc o tom nevím spíš to nechápu, protože každý říká něco jiného.

  • Ono je to velmi individuální. Nedá se říct dopředu na 100 % jestli se celý život snesou, nebo ne. Rozhodnete je ale dobře pozorujte a pokud by jedna druhou sikanovala, bude třeba je rozdělit. Dva křečci musí mit také větší ubikaci a vse vybavení 2x, aby nevznikaly boje.

 3. Vcera jsem synovi poridila dva krecky syrske jsou oba v jedne kleci obcas se kousou,ale ne nijak hodne.jsou na sebe asi zvykle a behaji spolu v kolecku kam de jeden de u druhy jsou porad u sebe.je to v poradku?

  • Dobrý den, rozhodně ne. Syrský křeček musí být vždy chován pouze po jednom! Jako mláďata se snesou, ale jakmile začnou růst, mohou se ošklivě poranit nebo i zabít (a vy u toho třeba nebudete, abyste zasáhla. Křečci jsou vzhůru většinou v noci)!

 4. No to je teda parada nevim jak jsou stary ale v krame co jsme je kupovali jich v jednom terarku bylo asi 20 tak me to vubec nenapadlo.stava se to pokazde kdyz zustanou pohromadě?byla bych nerada aby to zjistil treba syn!mockrat vam predem dekuji.

  • U syrských ano. U křečíků (džungarští, Campbellovi, Roborovského) jsou výjimky, kdy se snesou, ale Syrští křečci jsou teritoriální a až vyrostou, nejspíše se pokusí jeden druhého zabít. Proto doporučuji co nejdříve oddělit. Bohužel zverimexy toto vůbec neřeší 🙁 Zvířata jsou tam obecně v hrozných podmínkách a zachází se s nimi jako se zbožím, ne s živými tvory a nikoho nezajímají jejich potřeby 🙁 Křečci ve velkých skupinkách jsou vystaveni obrovskému stresu, šikaně od ostatních, malému prostoru, nemají podmínky, které potřebují ke spokojenému životu….

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>