Tyto FAQ jsou souhrnem nejčastějších otázek ohledně křečků, které nám od majitelů mláďat přichází. Ještě než nám napíšete zprávu, přečtěte si, jestli některá z vašich otázek není v těchto FAQ.

Je křečík vhodný pro dítě?

Pokud plánujete pořídit křečíka jako zvířátko pro Vaše dítě, dobře to zvažte a promyslete. Přečtěte si celý článek Křečci a děti, který pojednává o tom, co zvážit před koupí křečka pro dítě, který druh křečka pro dítě vybrat, o chování dítěte ke křečkovi, tipy pro děti a mnohem více. Pokud jako rodiče berete koupě křečka zodpovědně, je možné pořídit křečka i k menšímu dítěti.

Co požadujeme od Vás jakožto budoucího majitele?

  • Férové jednání
  • Zkušenosti s chovem křečíků nebo aktivní zájem a nastudování informací o péči a chovu křečíka (nebojte se nás na cokoliv zeptat! Žádný dotaz není hloupý! Rádi s čímkoliv poradíme a pomůžeme. Lepší se zeptat, než udělat blbost, za kterou křečík pak zaplatí životem)
  • Občasné informace a zaslání fotky křečíka, abychom viděli, že se má dobře
  • Informace v případě vyskytnutí choroby nebo úmrtí křečíka (účastníte se tak na práci naší CHS. Tyto informace jsou pro nás velmi důležité, abychom mohli dále mapovat a zkvalitňovat naše linie hlavně ze zdravotního hlediska) – uvádějte prosím pravdivé informace (datum, důvod, projevy), za nic vám hlavu neutrhneme! 😉
  • Vhodné podmínky a péči o křečíka (ubikace, vybavení, krmení, péče)
  • Velký, prostorný a vybavený box pro křečíka
  • Zájem spolupracovat (ptát se, být ochotný také pro odběr křečíka něco udělat, aktivní komunikaci, infrormovat nás v případě vyskytnutí choroby u křečíka nebo smrti křečíka)

Co můžete očekávat od nás?

  • Férové jednání
  • Ochota poradit a pomoci s čímkoliv
  • Zdravého, ochočeného, dobře živeného a s láskou opečovávaného křečíka
  • Ke křečíkovi dostanete všechny dokumenty – oficiální PP (průkaz původu), příručku o chovu křečíka, vzorek krmení a naši vizitku
  • Po dohodě možnost vybrat z vrhu nejklidnější mládě nebo mládě s výstavními předpoklady
  • Chovatelský servis – kdykoliv se nás můžete na cokoliv zeptat (odpovídám většinou do max. 3 dnů)
  • Možnost krytí našimi samečky
  • Spolupráci, rádi zůstaneme v kontaktu
  • Veškeré informace o předcích a linii křečíka
  • Možnost prohlédnout si náš chov a rodiče křečíka
  • Snažím se co nejvíce vyjít vstříc ve všech směrech (pomohu zorganizovat odběr křečíka i v jiných městech atd.)

Co to znamená, že nabízíte chovatelský servis?

Pokud budete mít jakkýkoliv dotaz nebo prosbu, stačí se na nás obrátit (e-mailem, telefonem) a my vám moc rádi pomůžeme a poradíme. Jsme tu pro Vás! To platí po celý život křečíka. Pokud si nebudete moci dále křečíka nechat, rádi si jej vezmeme zpět do naší CHS nebo mu pomůžeme najít nový domov. Rádi vám také křečíka pohlídáme.

Na rozdíl od zverimexů v případě, že Vám křečík od nás onemocní nezaviněnou nemocí (např. cukrovka, neurologický problém) nebo bude mít nějaký povahový problém (např. agresivita), nabízíme možnost vrácení křečíka do naší CHS a výměnu za jiného.

Co dostanu ke křečíkovi, co to znamená miminkovský balíček?

  • Oficiální průkaz původu (PP)
  • Naši příručku o chovu křečíka džungarského
  • Vizitku s našimi kontakty
  • Malou pozornost s motivem křečka
  • Vzorek krmení

Co si vzít s sebou na odběr křečíka?

Při odběru křečíka si s sebou vezměte bezpečnou plastovou přepravku s dostatečným množstvím dýchacích otvorů. Do přepravky dejte hodně podestýlky, trochu materiálu na hnízdo (papírové kapesníčky, toaletní papír, seno), suché krmivo a kousek šťavnatého krmiva (okurek, jablíčko, mrkev), příp. malý domeček nebo roličku. Pokud je zima, nezapomeňte si vzít na přepravku zatepletí nebo tašku. Pokud je naopak horko, dávejte pozor na přehřátí a nevystavujte křečíka slunci! Plastová přepravka funguje jako skleník a křečík by mohl zemřít!

Co si vzít s sebou:
přepravku
– do ní podestýlku a materiál na hnízdo
trochu směsi + kousek mrkve, jablka nebo okurky
tašku nebo vak na přepravku (když je zima)

Samičku nebo samečka?

Samička křečíka džungarského se od samečka nijak výrazně neliší. Povahově jsou většinou samičky aktivnější a živější a samečci mazlivější. Ale každý křečík je originál. Jejich povaha je jak povaha lidí. Každý je jiný. Všichni naši křečíci jsou ochočení a zvyklí na ruce, jak se jeho povaha rozvine, to pak už záleží na křečíkovi a vaší výchově. U křečíků také neplatí fakt, že by jedno pohlaví smrdělo víc než druhé. Křečík je čistotné zvířátko, které při pravidelné výměně podestýlky vůbec nesmrdí.

Kolik křečíků si pořídit?

Skupinový chov křečíka džungarského je trošku problematický. V přírodě samička křečíka džungarského sdílí samostatné nory s nejméně dvěma samečky. A každý sameček sdílí nory s nejméně dvěmi samičkami. Každý pár má jednu společnou noru a pak další společnou s jiným partnerem. Když je samička v říji, pohybuje se z nory do nory, od jednoho samečka k druhému. Samečci pomáhají s péčí o mladé. Pokud je sameček zabit po páření, vajíčko se neuchytí v děloze. Doporučuji chovat každého křečíka zvlášť nebo v párech, ale pouze do doby, než je na samičce vidět březost, pak samečka oddělit, jinak by se samice urodila k smrti.

Někdy se podaří, že se 2 křečíci stejného pohlaví, kteří spolu vyrůstají odmalička, snesou. Je to ale sázka do loterie. I když tito křečíci spolu žijí harmonický život, můžou se z ničeho nic nepohodnout, pokousat se nebo dokonce i zabít. Může se to stát v noci, když budete spát nebo když budete mimo domov. A i když se spolu křečíci navenek snáší, nemůžete vědět, jestli je to nestresuje. Do křeččí hlavičky nevidíte. Proto je lepší neriskovat a chovat křečíky každého zvlášť.

Kolik stojí křečík od nás?

Cena za křečíka se pohybuje okolo 200-250 Kč. Naši křečíci pochází z Finska a Švédska z velmi kvalitních linií a tomu odpovídá i cena, za kterou jsem je koupila. Křečíci ve Finsku a Švédsku běžně stojí přes 1000 Kč za jednoho křečíka. A import těchto křečíků do ČR je ještě několikanásobně dražší. Proto prosím pochopte, že i jejich potomci budou dražší, aby se mi vrátil alespoň zlomek ze sumy, kterou jsem za ně zaplatila a mohla tak nakoupit nové krmení, které v naší CHS mizí jak mávnutím kouzelného proutku (křečíci, zejména mláďata, toho hrozně moc sežerou), nové ubikace a vybavení. Peníze bohužel nekradu a věřte, že kvalitní chov zvířat (a je jedno, jestli jde o křečka nebo potkana) je vždy prodělečná činnost.

Cena, kterou zaplatíte za pořízení křečka je tou nejmenší částkou. Koupě ubikace, vybavení, opakovaná koupě krmiva, podestýlky a veterinární péče je mnohonásobně dražší! Pokud nejste ochotni tuto částku akceptovat, pořiďte si prosím křečíka ze zverimexu.

Kde probíhá odběr křečíků?

Odběr křečíků z mé CHS probíhá v mém bydlišti, a to v Kroměříži. Mláďata předávám nejčastěji u Albertu na ulici Albertové nebo před naším domem. Bohužel z důvodu, že bydlím ještě u rodičů, nemám možnost nabízet odběr u nás doma. Pokud ale budete mít zájem, napište mi a já Vám mohu přinést ukázat vybrané křečíky z našeho chovu (např. rodiče Vašeho křečíka).

Další možností odběru je odběr v Brně, kde jsem 3 dny v týdnu. V Brně většinou probíhá odběr buď na nádraží, zastávce šaliny Česká nebo u Mendelovy univerzity (ulice Zemědělská) nebo dle domluvy.

Nepravidelně o víkendech či svátcích jezdíme s rodinou i další trasy, kde je možný odběr, nejčastěji jsou to města: Olomouc, Brno, Zlín, Břeclav, Přerov, Hranice na Moravě, Bystřice pod Hostýnem, Břeclav a Troják. Datum těchto tras ale nemohu říci dopředu, většinou se rozhodneme buď den předem nebo v ten den.

Majitelům mých mláďat se snažím co nejvíce vyjít vstříc, proto jsem zavedla odběr i v Praze po přepravcích za příspěvek na pohonné hmoty většinou okolo 100 Kč (rozdělí se podle počtu lidí, kteří si v Praze budou vyzvedávat křečíky). Odběry v dalších místech jsou také možné, stačí mě kontaktovat a já se pokusím něco sehnat a domluvit. Proto mě neváhejte kontaktovat. Pokusím se udělat vše, co je v mých silách, abych vyhověla Vašemu požadavku odběru.

Křečíky mohu také poslat přes přepravní službu pro zvířata Doprava drobných zvířat Petr a Lenka Bezděkovi (jezdí po celé ČR, i na Slovensko), shlédněte si jejich aktuální trasy. Na Facebooku též existuje skupina Doprava (nejen) morčat, která je speciálně určená pro nabídku a poptávku přepravy pro zvířata, proto se neváhejte zeptat i tam.

Odběr je možný:
– v Kroměříži – kdykoliv
– v Brně – úterý, středa, čtvrtek
– v Praze – 1-2x za měsíc
– v Olomouci, Břeclavi, Hranicích na Moravě, Bystřici pod Hostýnem, Zlíně, Přerově, Břeclavi, na Trojáku – nepravidelně
– v dalších městěch – podle domluvy

V čem by měl křečík bydlet?

Pro křečíky je nejlepší prostorný plastový box, který seženete např. v Ikei nebo v Kik nebo domácích potřebách. Box musí být dostatečně vysoký, aby křečík neutekl, případně musí mít víko s pletivem. Velikost doporučuji cca 70 x 40 x 40 cm, ale platí pravidlo, že čím větší, tím lepší! Další vhodnou ubikací pro křečíky je prostorné akvárium. Plastový box má ale mnohem více výhod – je lehký, snadno se čistí a přenáší, je levný (cca okolo 300-500 Kč), seženete ho v každých domácích potřebách nebo větších supermarketech. Později ho můžete použít např. na uskladnění oblečení, hraček – je to praktický úložný prostor.

Jaká podestýlka je vhodná?

Jako podestýlku doporučuji pro křečíky bezprašné nearomatické hobliny. Je potřeba, aby křečík měl v ubikaci hodně hoblin, protože křečíci rádi hrabou a norují. Další vhodnou podestýlkou je asan, dřevěnné odštěpky nebo bukové štěpky. Nedoporučuji kukuřičnou podestýlku nebo dřevěnné pelety. Jsou tvrdé a křečíkům se po nich hůře chodí a na víc se do nich nemohou zahrabávat. Pokud chcete používat hobliny od truhláře, ujistěte se, že v nich nejsou chemické látky, které by mohly křečíky dráždit. Tyto hobliny jsou často velmi prašné, proto je potřeba je prosít sítem.

Kterou podestýlkou použít, když jsem alergik na prach?

Pokud jste alergik na prach, doporučuji používat koňské hobliny (např. Bedmax). Tyto hobliny jsou mnohem větší oproti normálním hoblinám a neobsahují žádný prach, pouze velké části hoblin. Dále třeba bukové štěpky nebo dřevěnné odštěpky. Vhodný je i asan.

Jaké by nemělo chybět v boxu vybavení?

Ubikace křečíka by měla být vhodně vybavena. Křečíci jsou aktivní zvířata. Všechno vybavení by mělo být z přírodních materiálů (dřevo, tráva, keramika, kokos atp.) a bezpečné. Základem je domeček nebo několik domečků, miska na krmivo, napáječka, kolotoč s vyplněným dnem. Dále můžete použít roličky od toaletního papíru nebo koberců, větvičky, kameny, kartonové krabičky, kokosvé skořápky, dřevěnné tunely, kůry, cihly, žebříčky, prolézačky ze zverimexů atd. Použijte svou fantazii!

Čím křečíka krmit?

Mláďata v naší CHS jsou zvyklá na směsi JR Farm a Rösenlocher. Obě tyto značky jsou čistě přírodní a jejich složení přesně odpovídá nárokům na výžiku křečíků džungarských. Každý křečík, který odejde do nového domova, od nás dostane vzorek tohoto krmiva. Pokud chcete, aby váš křečík byl zdravý, vitalní a nic mu nechybělo, pak tyto krmiva doporučuji. Objednat je můžete v eshopech Anbio a ZOO MIX. Krmiva ze zverimexů nejsou vhodná, protože nejsou primárně určena pro křečíky džungarské, ale obecně pro hlodavce nebo křečky syrské. Křečík džungarský má jiné nároky na potravu než křeček syrský. Potřebuje více drobných semínek, sušených bylin a živočišných bílkovin (sušeného hmyzu). Krmiva ze zverimexu obsahují velké kusy, chybí tam živočišná bílkovina, sušené bylinky, malá semínka, obsahují mnoho oříšku a sušeného ovoce, nabarvených „pamlsků“ (plných cukru!), kukuřice, zelených pelet a dalších složek, které nejsou vhodné.

Jako pamlsky jsou vhodné např. oříšky (arašídy, vlašské, lískové), semínka (dýňová, slunečnicová), sušený hmyz, živý hmyz (mouční červi), kukuřičné lupíky, rýžové Racio chlebíčky, JR Farm přírodní pamlsky bez cukru a další.

Více o krmení křečíků si můžete přečíst v sekci Krmení.