Hybrida nebo čistokrevného křečíka?

Hybrid vs čistokrevný křečík

Na začátek bych ráda vyjasnila pojmy. Hybrid je křečík, který je křížencem křečíka džungarského a křečíka Campbellova. Tito křečíci mají stejný počet chromozomů a jako jediní se spolu „mohou“ křížit. Toto křížení je ale nežádoucí a způsobuje mnoho problémů, viz článek o hybridech. Čistokrevný křečík je křečík, který není hybridní, tzn. nemá v předcích jiný druh křečíka.

Hybrid ve zbarvení mandarin

Hybridní křečík ve zbarvení Mandarin

V zahraničí jsou s chovem čistokrevných křečíků mnohem dál než my. Je tam spousta chovatelů, kteří se zajímají o záchranu čistých druhů. U nás je zatím tento chov „novinkou“ a mnoho nezainteresovaných lidí ani nezná pojem hybrid, natož že existuje nějaký čistokrevný křečík, který se liší od toho, kterého seženou ve zverimexu.

Bohužel Česká republika je vyhlášená „zemí hybridů“. Ano, většina hybridních barev se zrodila právě v naší republice, nejspíše u pana Tomáše Harta z Brna (jde o křečíky černé, plášťově modré, béžové a brown). Což není vůbec nic, čím bychom se měli chlubit, ba naopak. Zahraniční chovatelé čistokrevných křečíků to vědí, a proto jsou velmi obezřetní a opatrní a neradi své čistokrevné křečíky do České republiky dávají. Se zahraničními chovateli jsem byla v kontaktu již delší dobu, ale pouze díky osobnímu kontaktu s chovateli (často jezdím na zahraniční výstavy) a kladným referencím od jiných zahraničních chovatelů na mě, jsem si získala jejich důvěru a ukázala jim, že i v České republice máme zájem o rozšiřování čistokrevných křečíků a ne o chov a množení „hybrídků“. Díky tomu nám začali věřit a už není takový problém importovat čistokrevné křečíky do České republiky.

Křečík džungarský

Mládě čistokrevného křečíka džungarského

Proč si lidé chtějí pořídit hybrida?

Většinou kvůli tomu, že chtějí křečíka pouze jako mazlíčka a mají mylnou představu, že čistokrevný křečík je něco víc, že se hodí spíše do chovu a na mazlíčka stačí obyčejný křečík ze zverimexu (hybrid). Často je také láká množství barev u hybridních křečíků – existují černí, strakatí, oranžoví (mandarin), plášťově modří, béžoví, medoví atd. Zejména dětem se tyto zajímavé barvy líbí a láká je mít zvláštního, neobyčejného, podle nich křečíka se „vzácným“ zbarvením. Dalším důvodem může být i dostupnost a nízká pořizovací cena nebo neznalost.

Proč si nepořizovat hybrida ze zverimexu?

  • časté choroby – cukrovka, obezita, nádory, nervové poruchy, backflipping (křečík dělá přemety), head tilt (křečík vytáčí hlavu, padá dozadu),
  • krátká délka života,
  • častá agresivita (převážila povaha křečíka Campbellova),
  • nevymazlenost, plachost,
  • neznalost předků,
  • zavádějící informace ze zverimexů (prodavači jsou často neznalí a poradí špatně),
  • nekvalitní strava a prostředí – důležité již při březosti samičky, ovlivňuje plod.
Zverimex

Takto pěkně bydlí křečci ve zverimexu, ale víte, kde bydleli předtím?

Velkochov

Křečci, kteří jsou na prodej ve zverimexech, většinou pochází odtud – z velkochovu.

Možná, že zverimex, ve kterém chcete pořídit křečíka, vypadá jako slušný (viz obrázek vlevo). Zvířata tam žijí v pěkných, prostorných a čistých ubikacích. Ale víte odkud pocházejí? Kde bydleli předtím? Jací byli jejich rodiče a jakými trpěli nemocemi?

Víte, že většina zvířat ve zverimexu pochází od velkochovatelů (množitelů), kteří chovájí zvířata po stovkách kusů v malých plastových T2 nebo lépe T3 bednách, ve kterých je několik křečků, kteří ani nemají místo se někam pohnout a žijí ve špinavých smradlavých hoblinách? (viz obrázek vpravo) Velkochoval neřeší žádné nemoci, poruchy, správné krmení nebo vybavení ubikace. Když je křeček nemocný, nechají ho zemřít, zabijí ho tím, že s ním hodí o zem, nebo ho hodí kočkám. Křečci se mezi sebou množí sestra s bratrem, dcera s otcem a nikdo zde neřeší správný věk samičky k chovu, příbuznost, možné nemoci a rizika. Velkochovatel nedbá na to, že když jsou rodiče nemocní, tak příbuzenskou plemenitbou se nemoci upevní u mláďat. Jde mu o to, aby se narodilo co nejvíce mláďat, kvalita mláďat ho nezajímá. Tyto zvířata pak prodá do zverimexu nebo je nabízí na burzách. Je toto zvíře, které chcete doma? Chcete podporovat tento chov? Pokud ne, tak ani z lítosti tyto křečky nekupujte! Koupí podporujete tyto velkochovatele. Pokud uvidí, že je o jejich mláďata zájem, začnou množit ještě ve větším množství.

Tyto fotografie výše jsou pořízeny naší chovatelskou stanicí, která osobně velkochov křečků navštívila, takže víme, jak to tam vypadá a jak se tam ke křečkům chovají. Berou je tam pouze jako věci, které jim vynášejí peníze. Nic víc, nic míň. Tyto fotografie jsou jedny z pěknějších, které jsme tam pořídili. Zabití, pokousaní, nádory porostlí křečíci, kteří jsou na dalších fotografiích pořízených ve velkochovu raději zveřejnovat nebudeme. Zverimex na první fotografii je z Německa. Ubikace jsou opravdu velmi pěkně zařízené. Ale křečíci, kteří v nich žijí, pocházejí právě z tohoto velkochovu.

Křečík z chovatelské stanice

Mláďata křečíků džungarských

U chovatele mají mláďata veškerou péči

Naopak s křečíkem z chovatelských stanic nebudete mít žádné takové problémy. Tito křečíci jsou přímo určeni do rodin, kde budou mazleni a budou se jim lidé věnovat. Pouze malá část křečíků z vrhu chovatelských stanic jde zase do chovu, větší část vrhu jde tzv. „na mazlíčka“. Křečíci z chovatelských stanic jsou s láskou opečovávaní, kvalitně krmení, vymazlení a socializovaní. Co víc si můžete přát? Co je pro vás lepší – dostat křečíka, který je agresivní, nemocný, dožije se krátkého věku, má špatné zkušenosti s lidmi, bydlel v nekvalitních podmínkách se špatnou péčí (hybrid ze zverimexu) nebo dostat krásného křečíka, který je s láskou opečovávaný, je socializovaný, bydlel v kvalitních podmínkách s velmi dobrou péčí, je zdravý, dostanete k němu veškeré informace, doklad původu a fotky z mládí i fotky rodičů a chovatele se můžete na cokoliv zeptat (křečík od chovatele)? Vyberte si sami, která možnost Vám nejvíce vyhovuje! Samozřejmě kvalita něco stojí. Proto je jasné, že křečíci od chovatele budou stát více, než křečíci ve zverimexu, kde se jim nedostává takové kvalitní péče. Ve většině případů platí, že když si koupíte levného hybridního křečíka ze zverimexu, tak za něj utratíte několikrát více u veterináře, než kdybyste si pořídili kvalitního křečíka z oficiální chovatelské stanice.

3 comments
 1. Ach, škoda, že takové krásné ubytování nemají křečci i ve zverimexu v našem městě. Já mám křečka, který se narodil ve zverimexu, jelikož tam pracuje jedna má kamarádka, která ho viděla jako prvního. Nevím, jestli je jeho matka hybrid či ne, ale vím, že z množírny nepochází-kamarádka si ji brala z ruky od pána, který se o ni již nemohl starat z důvodu alergie dcerky.
  Přemýšlím ale o tom, že si někdy v budoucnu pořídím křečíka od Vás, protože vím, jak dobře se o ně staráte, takže se dožije jistě krásného věku a užiji si s ním hodně krásných zážitků 🙂

  • Dobrý den, děkuji moc za Váš krásný komentář. Moc me potěšil. Moc ráda Vam nektere z mych mláďat svěřim. Ted jsme se rozrostli o nove kreciky, tak snad už konecne budou ty miminka! Máme i raritu prvního sapphire merle v CR☺
   Jinak v některých zverimexech jsou krecici i od lidi, kterym se nechca rozmnožili nebo je chovají jako hobby, ale většinou je pro zverimexu výhodnější krecky brát od velkochovatelu. Tak ať vam krecik dela radost

 2. Dobrý den. V jakém městě jste? A nevíte, kde jsou chovatelské stanice s křečky? Jako o jakých víte městech..A je normální, že můj dlouhosrstý křeček líná, leží/sedí a nevnímá nebo často má na skle od terárka tlapky a stojí? Mám jít k veternáři? Kolik tak stojí křeček ze stanice? A jaký je rozdíl mezi křečíkem Campbellovým a džungarským? Prosím odpověď na vše..:)

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>