Jak správně krmit křečka ve 13 krocích

Nemáte čas pročítat články a studovat správnou stravu křečka? Pak vám nabízím jednoduchý a stručný návod, jak na to. Díky těmto pár krokům bude váš křeček zdravý a vitální a vy si můžete být jistí, že mu dáváte to nejlepší. Všechny tyto kroky jsou shrnutím poznatků z mé více než desetileté zkušenosti s chovem křečků a také studiem jejich výživy.

1. Kvalitní krmná směs je základ

krmeni

Vhodná (vlevo) směs obsahuje rozmanitý výběr obilovin, semínek, sušené zeleniny, oříšků, bylinek, hmyzu. Nevhodná (vpravo) směs obsahuje spoustu kukuřice, ořechů, tučných semen, pšenice, sušeného exotického ovoce a barevných tvarů.

Základním krmivem pro křečky je kompletní krmná směs určená po křečky či křečíky, kterou koupíte ve zverimexu nebo přes e-shopy s potřebami pro zvířata. Před koupí vždy čtěte složení (přečtěte si, jak nakupovat krmení pro křečky, abyste vybrali to vhodné)! Vyberte tu směs, která obsahuje co nejméně sušeného exotického ovoce (datle, papája, ananas, banány atp.), málo ořechů, kukuřice a tučných semen, žádný přidaný cukr a barviva (barevná kolečka, srdíčka či jiné tvary).

Chcete křečkovi dopřát to, co potřebuje? Pak doporučuji tyto směsi:

  • JR Farm
  • Rosenlöcher
  • Bunny

Granule jsou semleté zbytky potravinářského průmyslu

granule

Kompletní granule pro křečky jsou nevhodné a nepřirozené. Jsou to semleté zbytky a směs syntetických vitamínů.

Nedoporučuji křečka jako každodenní základ krmit kompletními granulemi pro křečky nebo hlodavce. Je to jednostranná a nepřirozená strava. U granulí si navíc nikdy nemůžete být jisti složením a kvalitou komponentů (přečtěte si článek jak se granule vyrábí a co vše se do nich dává), protože si je nemůžete zkontrolovat jako u směsi (složení je často pouze obecné typu „výrobky z obilovin“, což většinou znamená odpad z potravinářského průmyslu nebo pečivo, protože většina výrobců granulí pro zvířata je jen odnoží potravinářského průmyslu). Navíc extrudace je nepřirozený průmyslový proces, který ničí živiny, zvyšuje glykemický index potravin a tím způsobuje zvýšení hladiny krevního cukru, rychlejší pocit hladu a tím pádem přejídání a obezitu. Většina granulí v kombinaci se slinami ihned měkne (můžete vyzkoušet doma namočením do vody) a nepomáhá obrušovat neustále rostoucí zuby!

Namíchejte si vlastní směs doma

Kompletní krmnou směs pro křečky či křečíky si můžete také doma namíchat. Zde je návod, jak na to. Složení této směsi je sestaveno zkušenými chovateli tak, aby měl křeček či křečík opravdu vše, co jeho tělo potřebuje. Komponenty do vlastního krmiva seženete např. na Rodentii, kde si můžete krmení sami namíchat a nechat zaslat poštou nebo v prodejnách zdravé výživy, příp. některé složky (např. sušené květy, sušená zelenina, sušený hmyz) u JR Farm.

2. Křečka krmte 1x denně nejlépe vždy ve stejnou dobu

Nejlepší doba pro krmení křečka je navečer, protože v tu dobu je přirozeně aktivní.

Krmení křečka

Na směs je vhodná těžká miska

3. Na směs pořiďte bytelnou misku

Krmení křečkovi dávejte do těžké kameninové misky, kterou nepřevrhne a nerozkouše. Někdy ho můžete krmením zabavit – například ho rozházet po ubikaci či schovat pod podestýlku, aby si ho musel sám sesbírat nebo najít a neměl tak stereotyp.

4. Doporučené množství je cca 10 g směsi na křečka za den

Křečka krmte zhruba v množství 1-2 polévkové lžíce krmné směsi za den a počkejte, až ji sežere (kontrolujte, jestli si netvoří zásoby). Nejlepší je si na odměření pořídit plastovou odměrku. Křečka rozhodně nepřekrmujte! Tím mu zaděláváte na zdravotní problémy (obezita, cukrovka, selhání orgánů) a zkracujete život.

5. Dobré uskladnění krmiva je důležité pro udržení všech živin

1280x720-62t

Na pamlsky je dobré pořídit si kosmetický organizér. Foto (c) google.com

Krmení uskladňujte nejlépe ve skleněné, plastové nebo kovové nádobě s uzavíratelným víkem. Vhodné je krmení před použitím na chvilku zamrazit, protože často bývá napadeno moly (což ale pro křečky není nebezpečné) či jiným hmyzem. Pamlsky můžete uskladňovat v menších skleničkách. Pokud máte více různých druhů, tak si na ně můžete pořídit kosmetický organizér.

6. Každý den křečkovi dávejte kousek čerstvé zeleniny

Každodenní porce zeleniny je důležitý zdroj vitamínů a minerálů. Nejraději mají křečci tyto druhy zeleniny: okurek, salát, rajče, paprika, brokolice, květák, cuketa, mrkev. Vyzkoušejte, který druh bude chutnat vašemu křečkovi. V létě můžete dávat i listy pampelišky. Zeleninu vždy omyjte a osušte než ji dáte křečkovi. Všechny druhy zeleniny, které druhy křeček může, a které ne, zjistíte zde. Nesnědené zbytky odstraňte do 24 hodin.

RSCN0745

1x – 2x týdně můžete křečkovi nabídnout kousek čerstvého ovoce.

7. Ovoce ano, ale s mírou

Jedenkrát – dvakrát za týden můžete křečkovi dát i kousek čerstvého ovoce. Vhodné a oblíbené druhy jsou: jablka, hrušky, jahody, hroznové víno, švestky (zde je seznam veškerých vhodných druhů). Křečkům nedávejte žádné exotické ovoce (banán, mandarinka, ananas, papája, kiwi atd.). Ovoce vždy omyjte než ho dáte křečkovi. Nesnědené zbytky do 24 hodin odstraňte. Můžete mu přilepšit i kouskem sušeného ovoce (ale ne exotické ovoce a ani ovoce, které je přislazované, např. brusinky nebo sušený banán).

U křečíka Campbellova, křečíka džungarského a hybridů buďte s množstvím ovoce opatrní. Často trpí na cukrovku. Rozhodně jim tedy nedávejte ovoce, které má mnoho cukru (např. banán). Ale občasný kousek ovoce s nízkou hladinou fruktózy (třeba jablko) jim neuškodí.

8. Nekupujte žádné pamlsky ze zverimexu

Složení pamlsků ze zverimexu až na pár výjimek není pro křečky vůbec vhodné. Kvůli vysokému obsahu cukrů, tuků, barviv a „éček“ způsobují obezitu, cukrovku a zkracují křečkovi život.

pamlsky

Vhodné přírodní pamlsky (vlevo) jsou například sušené ovoce, oříšky, semínka, sušené bylinky, čiště zeleninové nebo obilné pamlsky (polštářky JR Farm) x nevhodné pamlsky (vpravo) – nabarvené extrudované tvary

Vhodné pamlsky pro křečky:

  • oříšky (vlašské, lískové, buráky),
  • semínka (dýňová, slunečnicová),
  • moučné červy či jiný hmyz (živé i sušené),
  • ovoce a zeleninu (sušenou nebo čerstvou, sušené ovoce vždy neslazené a ne exotické),
  • sušené bylinky,
  • racio rýžové chlebíčky (tzv. polystyreny),
  • kukuřičné křupky bez soli pro malé děti,
  • kousek sýru (eidam), vařeného vejce nebo tofu,
  • na prst bílý neslazený jogurt nebo tvaroh,
  • sem tam uvařenou těstovinu nebo rýži,
  • přírodní pamlsky značky JR Farm (ovesné polštářky, tyčinky, hrášková kroužky, mrkvové pelety, bezobilné aj.),
  • doma vyrobené pamlsky.

9. Nezapomeňte na bílkoviny!

Mouční červi

Mouční červi pro doplnění bílkovin

Křečci jsou všežraví a proto potřebují ve své stravě i živočišnou bílkovinu. Nejlepší jsou živí nebo sušení moučné červi, sušený hmyz, vařené vejce, kousek tofu, kvalitního sýru, tvaroh nebo trošku bílého neslazeného jogurtu. Občas mu lze dát i kousek vařeného nekořeněného kuřecího masa nebo kvalitní granule či konzervy pro psy či kočky.

10. Minerální bloky jsou nesmysl!

Pokud budete dodržovat zde uvedené kroky, váš křeček nebude potřebovat žádné vitamínové preparáty, kapky, drinky, solná kolečka či minerální bloky. Jsou to naprosto zbytečné věci a většina křečků je stejně vůbec nežere.

11. Křeček musí mít pořád přístup k čerstvé vodě

Nestačí mu pouze čerstvé ovoce a zelenina. Na vodu je nejlepší používat napáječku. Do akvária se hodí skleněná s plastovou přícuckou, do klece zase plastová s kovovou trubičkou, která se na dráty přidělá pomocí drátku. I plastovou napáječku můžete pomocí drátku pověsit do boxu nebo akvária.

12. Nedávejte křečkovi žádné pečivo, ani jiné lidské jídlo

Pečivo je pro křečka naprosto nevhodné (obsahuje příliš mnoho soli, mouku, která mu zalepí trávící trakt, kvasnice a jiné nevhodné přídatné látky, které v dnešním pečivu jsou). To samé platí pro další lidská jídla a sladkosti (obsahují moc koření, soli, tuku, cukru a dalších nevhodných látek)!

Výjimka: Občas můžete křečkovi (zejména křeččímu seniorovi nebo mláďatům) přilepšit troškou vařené rýže nebo jiných vařených obilovin (jáhly, pohanka, kroupy, vločky atd.), těstovinou, kouskem vařeného nekořeněného masa, vařeného vajíčka nebo kouskem vařené zeleniny. Jako občasný pamlsek jsou vhodné i rýžové či kukuřičné plátky nebo racio chlebíčky a kukuřičné křupky (dlouhé extrudované „šulánky“) pro malé děti (bez soli) a kukuřičné lupínky bez cukru. Ale ani tyto věci nejsou pro křečka přirozené, takže je podávejte jen velmi výjimečně jako pamlsek.

13. Nezapomeňte na obrušování hlodáků!

Pravidelně svému křečkovi dávejte na okus větvičky z ovocných stromů nebo sušené kořeny pampelišek či kopřiv. Obojí si buď můžete sehnat na zahrádce, nebo koupit u JR Farm. K obroušení zubů poslouží i tvrdá zelenina, sušené bylinky a zelenina, dřevěné vybavení v ubikaci a další.

8 comments
  • Dle toho jakou má váhu. Obéznímu kreckovi bych je nedávala. Jinak jen jako pamlsek občas. Třeba 5 zrnek za týden. Záleží taky jak má složenou směs. Pokud už je má ve směsi, tak taky dávat jen velmi zřídka jako obcasny pamlsek.

 1. Dobrý den, mám dotaz. Mám křečka, džungaráka, přibližně dva měsíce. Je zlé, když mu dávám osušený chleba? Většinou mu dávám jenom malý kousek. Dávali jsme to i našemu bývalému křečkovi, kterému to nějak neškodilo.

  • Dobrý den, přečtěte si prosím v sekci krmení můj článek proc nedávat křečkům pečivo. Dal už je to na vás – jakožto majiteli. Já to nedoporučuji, jedině domácí pecivo. Ale i tak – pro křečka je to proste neprirozene.

 2. Dobrý večer,chtěla bych se zeptat co s džungarackem, který veškerou bílkovinou stravu odmítá,nechce červy,jogurty,tvarohu, vařené bílky(možná to bude tím, že jsme začali kmit tímhle pozdě)….Má nejraději to,co by správně moc neměla, hlavně jablíčka,po nich by se utloukla
  A potom bych potřebovala vědět,kdy můžem začít dávat např moučné červy, máme doma křečcí mimčo,aby jsme mu nějak neublížily

  • Dobrý den,
   červíky můžete dávat hned, jakmile křeček otevře oči a začne přijímat pevnou potravu. Nebojte, tím mu nemáte jak ublížit 🙂 Ohledně bílkovin. Zkuste ještě sušené červy, většina křečků je přijímá lépe (někteří křečci se živých červů bojí). A zkoušela jste třeba vařené nekořeněné maso, sýry nebo psí granule? Nebo případně nějaké krmivo nebo pamlsky, které jsou o ně obohaceny (existují tzv. extrudované „granulky“ – vše v jednom, např. od Nutrinu nebo různé pamlsky obohacené o bílkoviny). Pokud nebude chtít přijímat žádné živočišné bílkoviny, pak zvyšte příjem rostlinných bílkovin (ořechy, semínka, tofu, uvařenou i neuvařenou čočku, cizrnu a také quinoa i amarant – může být v nevařené i vařené podobě, mají tyto obiloviny rádi a mají vysoký obsah bílkovin).

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>