Kde křečka sehnat

Zverimex

Zverimex

Takto pěkně bydlí křečci ve zverimexu, ale víte, kde bydleli předtím?

Asi nejčastější varianta nákupu zvířátka je ve zverimexu. Křečci tam ale často bývají nemocní – mívají parazity, Head Tilt, Wet Tail a jsou náchylní na nádory. Prodavači většinou neumí rozeznat pohlaví, někdy ani druh křečka (můžete tam vidět názvy jako křeček panda, skvrnitý, medvědí a většinou se ve zverimexech vyskytují křečíci hybridního původu apod.). Také se může stát, že v případě samičky, si ji donesete březí. Pokud i přes všechna rizika a nebezpečí onemocnění chcete křečka ze zverimexu, tak si ho dobře prohlédněte a nejen jeho, ale také ostatní křečky, kteří jsou s ním v obydlí a hlavně zařízení, ve kterém žije. Ve zverimexu bývají křečci většinou ve strašných podmínkách a tím pádem jsou více náchylní k nemocem.

Velkochov

Křečci, kteří jsou na prodej ve zverimexech, většinou pochází odtud – z velkochovu

Možná, že zverimex, ve kterém chcete pořídit křečíka vypadá jako slušný (viz obrázek vlevo). Zvířata tam žijí v pěkných, prostorných a čistých ubikacích. Ale víte odkud pocházejí? Kde bydleli předtím? Jací byli jejich rodiče a jakými trpěli nemocemi?

Víte, že většina zvířat ve zverimexu pochází od velkochovatelů (množitelů), kteří chovají zvířata po stovkách kusů v malých plastových T2 nebo T3 bednách, ve kterých je několik křečků, kteří ani nemají místo se někam pohnout a žijí ve špinavých smradlavých hoblinách? (viz obrázek vpravo) Velkochovatel neřeší žádné nemoci, poruchy, správné krmení nebo vybavení ubikace. Když je křeček nemocný, nechá ho zemřít nebo ho zabije tím, že s ním hodí o zem, případně ho hodí kočkám. Křečci se mezi sebou množí sestra s bratrem, dcera s otcem a nikdo zde neřeší správný věk samičky k chovu, příbuznost, možné nemoci a rizika. Velkochovatel nedbá na to, že když jsou rodiče nemocní, tak příbuzenskou plemenitbou se nemoci upevní u mláďat. Jde mu o to, aby se narodilo co nejvíce mláďat, kvalita mláďat ho nezajímá. Tyto zvířata pak prodá do zverimexu nebo je nabízí na burzách. JE TOTO ZVÍŘE, KTERÉ CHCETE DOMA? CHCETE PODPOROVAT TENTO CHOV? Pokud ne, tak ani z lítosti tyto křečky nekupujte! Koupí podporujete tyto velkochovatele. Pokud uvidí, že je o jejich mláďata zájem, začnou množit ještě ve větším množství.

Křečci ve velkochovu

Křečci ve velkochovu v T3 bedně

Tyto fotografie výše jsou pořízeny naší chovatelskou stanicí, která osobně velkochov křečků navštívila, takže víme, jak to tam vypadá a jak se tam ke křečkům chovají. Berou je tam pouze jako věci, které jim vynášejí peníze. Nic víc, nic míň. Tyto fotografie jsou jedny z pěknějších, které jsme tam pořídili. Zabití, pokousaní, nádory porostlí křečíci, kteří jsou na dalších fotografiích pořízených ve velkochovu raději zveřejnovat nebudeme. Zverimex na první fotografii je z Německa. Ubikace jsou opravdu velmi pěkně zařízené. Ale křečíci, kteří v nich žijí, pocházejí právě z tohoto velkochovu.

Nekupujte si páreček – samici a samce (sestru a bratra) z jednoho vrhu. Pokud chcete pár pro budoucí chov, vybírejte si nepříbuzná zvířata, tak se vyhnete budoucím možným zdravotním problémům u potomstva (kvůli příbuzenskému křížení).

Chovatel, chovatelská stanice

Je to nejlepší varianta. Křečci bývají zdraví a ochočení. Můžete si vybrat ze spousty barev a variant. Uvidíte rodiče popř. i prarodiče vybraného křečka. Správný chovatel vás na vše upozorní a zodpoví vaše otázky. Většinou ke křečkovi dostanete PP nebo rodokmen. Je malá pravděpodobnost, že by váš křeček měl parazity, Head Tilt či něco podobného.

Mláďata křečíka Campbellova

Mláďata křečíka Campbellova u chovatele na ruce

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>